Top Ad unit 728 × 90

Prozdrowotne właściwości antocyjanów

Substancjom znanym dziś jako antocyjany powszechnie przypisywano właściwości lecznicze od wieków w medycynie ludowej. Wiemy już dziś na pewno, że antocyjany w kwiatach hibiskusa mogą zapobiegać schorzeniom wątroby. Potwierdzono również, że antocyjany w borówkach chronią przed schorzeniami układu krążenia, zaś sok z czerwonych winogron obniża ryzyko zawału. Dobroczynny wpływ antocyjanów na układ sercowo-naczyniowy ma najprawdopodobniej związek z ich zdolnością do ograniczania stanów zapalnych, uszczelnianiem i wzmacnianiem naczyń włosowatych oraz przeciwdziałaniem zlepianiu płytek krwi. Antocyjany w soku z winogron wpływają też pośrednio na poziom produkcji tlenku azotu odgrywającego kluczową rolę w układzie krążenia. 
Badania prowadzone w ciągu ostatnich kilkunastu lat dowiodły, że dieta wzbogacona w pewien związek z grupy antocyjanów może zapobiegać otyłości i cukrzycy. Pojawiły się również liczne doniesienia ze świata nauki wskazujące na wpływ antocyjanów na ostrość widzenia.

Nauka bada również przeciwnowotworowe działanie antocyjanów. Takie działanie antocyjanów wynika zapewne z ich właściwości antyoksydacyjnych oraz wpływem na aktywność pewnego enzymu, ulegającego nadekspresji w wielu nowotworach nabłonkowych. Odkryto też inne mechanizmy molekularne antynowotworowego działania antocyjanów. Ostatnio wykazano także, że antocyjany mogą hamować zaburzenia pamięci i funkcji motorycznych u osób w podeszłym wieku.

Wyraźnie widoczna zbieżność między obecnością i ilością antocyjanów w diecie i zdrowiem człowieka wywołała znaczny wzrost zainteresowania ich właściwościami. Możliwe więc, że w niedługim czasie dotrą do nas nowe informacje o ich wpływie na nasze zdrowie.

Mistify ma w składzie wiele ekstraktów z rzadkich odmian jagód i innych owoców, będących niezwykle bogatym źródłem antocyjanów. Warto więc pomyśleć o włączeniu go do naszej codziennej diety.

1 komentarz:

Synergy Club - Dystrybutor Synergy WorldWide Polska © 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zabronione.

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.