Top Ad unit 728 × 90

Co jeść, a czego unikać przy stopie cukrzycowej?

Większość pacjentów z cukrzycą przyjmuje leki, pomagające regulować metabolizm węglowodanów. Jednak oprócz farmakoterapii chorzy powinni być stałe na diecie cukrzycowej, która pomaga w osiągnięciu optymalnych efektów leczenia.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca, by podaż kalorii w diecie cukrzycowej z poszczególnych makroskładników wynosiła:
  • 45% z węglowodanów,
  • 25-40% z tłuszczów,
  • 15-20% z białek (ok. 1,0–1,5 g/kg masy ciała/dobę).

Jeżeli u chorego występuje zespół stopy cukrzycowej i towarzyszące temu zmiany skórne i rany, należy dodatkowo wziąć pod uwagę fakt, że składniki odżywcze mają duży wpływ na procesy regeneracji uszkodzonych tkanek. Chory może potrzebować więcej energii i białka. Zapotrzebowanie kaloryczne może wzrosnąć dobowo do 35-40 kcal/kg masy ciała, a na białko do 1,5-2,0 g/kg masy ciała.

Dieta przy stopie cukrzycowej powinna dostarczać składników sprzyjających gojeniu ran. Należą do nich wspomniane już białko, a także arginina, cynk i antyoksydanty.


Arginina jest w organizmie prekursorem tlenku azotu, odgrywającym istotną rolę m.in. w procesie gojenia ran. Przyjmowanie argininy przez chorych ze stopą cukrzycową ma wpływ na gojenie owrzodzeń i poprawę rokowań. Cynk i antyoksydanty wspierają w istotny sposób działanie układu odpornościowego rządzącego procesami regeneracyjnymi organizmu. Z uwagi na ograniczoną podaż i wchłanialność wspomnianych składników w pożywieniu, warto rozważyć suplementację. Wybrane produkty Synergy takie jak ProArgi-9+, Mistify czy Pro-Mun dostarczą odpowiednich ilości argininy, antyoksydantów i cynku.


Brak komentarzy:

Synergy Club - Dystrybutor Synergy WorldWide Polska © 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zabronione.

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Obsługiwane przez usługę Blogger.